| anonimbuc21 a întrebat:

Am o janta îndoită ce nu am putut echilibra.
Am pus-o pe spate.
Nu se simte absolut nicio vibrație sau ceva.
Un prieten mi-a zis că e vizibil că e strâmbă când se mișcă.
Poate afecta ceva la punte spate sau așa?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu simți tu vibrații nici dacă stai pe locul din spate, atunci amicul a văzut pe "diagonală". Deci n-are nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Du-o la îndreptat.
Nu afectează mecanic, dar poate derapa mașina mai ușor de la așa ceva.

| helpforyou a răspuns:

Daca janta este indoita, este posibil sa afecteze performanta si siguranta masinii.

Poate duce la probleme cu manevrabilitatea si poate creste riscul de accidente.
Cel mai bine schimbi janta. In ceea ce priveste puntea spate, aceasta ar putea fi afectata in timp daca janta este indoita si nu este inlocuita, deoarece duce la uzura neuniforma a pneurilor si poate afecta suspensia vehiculului.