| kazaryon a întrebat:

Am o masina ce doresc sa o vand insa detin doar fiscalul la ea. Cumparatorul vrea sa imi dea banii in 2 rate. Cum sa procedez sa nu ies pierdut? Ma gandeam sa ii dau doar asigurarea si certificatul de inmatriculare, iar contractul de vanzare -cumparare sa il facem in momentul in care imi da a doua rata. Aveti solutii mai bune?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faceti contractul acum, mentionand faptul ca a doua rata se plateste cel tarziu la data de X, iar in cazul in care nu se achita la termen, masina revine in proprietatea ta. Tot in contract trebuie sa mentionati ca pe aceasta perioada cumparatorul isi asuma toate taxele si impozitele, amenzile de circulatie si alte asimilate care decurg din utilizarea masinii.
Da-i omului certificatul de inmatriculare si asigurarea, iar in baza acelui contract radiaza masina de la finante, da-i fisa de inmatriculare, certificatul fiscal si o copie CIV cu care sa isi poata lua masina in evidenta la impozit. Retine CIV-ul original, ca in cazul in care nu primesti banii sa o poti radia din circulatie (in loc de talon poti depune o declaratie ca acesta a fost pierdut). Nu strica sa retii si o copie a actului de identitate al cumparatorului.
Abia dupa primirea transei a doua ii dai CIV-ul original sa isi poata transcrie masina si la Politie pe numele lui.
PS: ar trebui sa faceti si un CASCO la masina, in caz de furt sau de dauna sa fii despagubit. Sau macar sa mentionati in contract obligatia cumparatorului de a achita a doua rata chiar daca masina a fost avariata sau furata.

| mgtow a răspuns:

Cerei toti banii cand ii are la mana, nu te baza pe 2 transe de plata altfel poti fi tepuit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faceti frumos un act la notar prin care el se angajeaza sa iti dea banii in transe.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci o copie color dupa certificat, si i-o dai, impreuna cu asigurarea.
Cartea de identitate, certificatul in original si eventual a 2-a cheie i le dai dupa ce iti da toti banii.
Cu copie color dupa talon se poate circula fara probleme.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: Contract v-c faceti la urma, cand iti da toti banii.

| Dima_Alexandru_1994 a răspuns:

Man asta se face prin notar nu stiu exanct cum se numeste actul dar prin acest act se mentioneaza ca primi bani se dau la incheierea actului si a doua rata la data mentionata in contract iar daca omul nu e serios il poti actiona in justitie siti recuperezi masina si nu tebiue sai dani nici un ban inapoi

| stefan98alexandru a răspuns:

Salut eu as proceda astfel incat nici tu dar nici cumparatorul sa nu iesiti in piedere i-as cere 3 sferturi din bani iar la sfarsit cand imi da a doua transa facem ce a mai ramas de facut.