| mariusguta a întrebat:

Am o mașină cu cutia automata și de la un timp mi s-a întâmplat ceva la mașină, dacă o las o seara staționata, mașina nu mai pornea decât dacă mi dădeam curent la baterie, acum nici dacă dau curent, am luat baterie noua încărcată și am dat cheie pana mi s-a consumat bateria dar de pornit nu pornește, când reușeam sa o pornesc cu curenți pornea toată ziua pana o lăsăm iar o seara staționata, deci și dacă pun o baterie noua o as da cheie pana mi ar consuma toată bateria, ce problema credeți ca ar fi?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"dacă o las o seara staționata, mașina nu mai pornea decât dacă mi dădeam curent la baterie"

de aici e clar că ai un consumator ce-ți fură curentul. De măsurat (de un electrician) și indentificat de unde e "scurgerea"

| romeo78 a răspuns:

Ia cartea tehnică a mașinii dacă vrei să fii mecanic auto amator, în loc să o duci la un service auto profesional și citește tot capitolul despre circuitele electrice, electronice necesare pornirii unui vehicul.
Nu doar cheia și bateria pornește o mașină.
Mai nou există computer de bord care dacă are o eroare nu pornește mașina. Există bobina, există bujii, există fișe, există 1001 de piese, cabluri care pornesc un motor.
Pe tabloul de bord nu există nici un martor roșiu aprins?
A, cutia de viteze ajută doar la deplasare, nu la pornire.
Dacă nu cupla vreo treaptă era o problemă cu cutia de viteze.

| Feri5 a răspuns:

Trebuie să cauți un mecanic auto și discuți cu el despre ce e vorba. Dacă nu ai cunoștințe tehnice, atunci nu este deloc bine să o "repari" tu, pentru că riști să o strici mai tare. Du-te la un specialist în inginerie mecanică, discută cu el și vezi despre ce e vorba!