| AlexG98 a întrebat:

Am o masina inmatriculata in Romania si sunt in prezent in Franta! Deoarece mi-a expirat ITP am reusit sa fac ITP in Franta...insa nu mi-au trecut data in certificatul de inmatriculare, dar mi-au dat act doveditor la mana si mi-au lipit un abtipild in geam.
Intrebarea este: pot veni din Franta pana in Romania cu acel ITP? Pot sta pe teritoriul Romaniei cu acel ITP?
Care sunt solutiile?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Itp facut de tine in Franta e valabil doar in Franta. Asa e cu itp in orice tara din UE pentru o masina inmatriculata in alt stat.

Solutia, e una singura. Platforma pana in Romania, faci ITP

| sierra1 a răspuns:

Fă-ți itp-ul la românica, in caz de nevoie, asiguratorul iți spune "pas"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti veni cu el, este valabil ITP-ul facut oriunde in UE.

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Atentie mare la raspunsuri din astea dezinformatoare precum cel al domnului Turbina. Poti avea probleme daca nu te informezi oficial.

Rar zice clar ca ITP facut in UE nu e recunoscut in alte state membre.

https://www.rarom.ro/? p=9695

| AlexG98 explică (pentru goguPatent):

Pai si eu cu ITP facut in Romania si masina inmatriculata in Romania de ce pot merge de exemplu in vacanta in alt stat?

| suntserios a răspuns (pentru AlexG98):

Rar este autoritatea din Romania care poate face ITP masinilor inmatriculate in Romania si sa fie recunoscut in UE.

| AlexG98 explică:

Pai si ajung la vama in Romania si fac ITP la prima statie....in celelalte state pe care le tranzitez nu se ia in calcul ca sunt in tranzit?