| dan68 a întrebat:

Am o masina si vreau sa o vand(mentionez ca actele sunt pe numele fostului sot, al sotiei mele, dar tipul a decedat). Pot sa o vand fara sa am probleme?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Odata rezolvata mostenirea, proprietarul de drept (probabil sotia) o poate vinde fara probleme. Se pot "matrasi" relativ usor actele si inainte de finalizarea succesiunii, dar nu merita complicatiile.
La Politie masina se va inmatricula de pe sotul decedat diect pe noul proprietar; la Finante este ceva mai complicat, dar o firma de intermedieri va rezolva totul.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu inainte se fac acte de mostenire, inregistrezi maina pe numele sotiei si apoi poti sa o vinzi

| alexxaz a răspuns:

Pai nu cred, trebuie sa inregisrezi masina pe numele tau sau a sotiei mai intai, pentru asta te duci cu certificatul de deces la inregistrari auto si rezolvi problema. Altfel nu poti.