| CinevaOarecareNuConteazaCine a întrebat:

Am o Motocicleta Honda CBR din anul 2012.
Problema e ca nu porneste de la cheie(de la butonul start)
Dar cand dau de la pedala, se porneste indata. Cand dau butonul start, se invirte starterul incontinuu fara Sa se porneasca motorul. CE pot face Sa se porneasca din dou de la butonul de start, fara Sa cobor de PE motor?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Probabil bendixul sau coroana cu care se cupleaza sunt tocite. Motorul se opreste intotdeauna in acelasi loc.

| CinevaOarecareNuConteazaCine explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Motoru se invarte dar nu ramane pornit, cum iau miina de PE buton se opreste motoru.

| CinevaOarecareNuConteazaCine explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Dar poate Sa fie de la acumulator?

| darrio2007 a răspuns (pentru CinevaOarecareNuConteazaCine):

Daca invarte bine nu este de la acumulator. Ti se pare ca invarte slab cand dai la buton?

| CinevaOarecareNuConteazaCine explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am schimbat acumulatorul si merge perfect

| CinevaOarecareNuConteazaCine explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Gata sunt pregatit de venirea primaverii

| darrio2007 a răspuns (pentru CinevaOarecareNuConteazaCine):

Ma bucur. Deci acumulatorul era de vina. Imi pare rau ca nu te-am ajutat.

12 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate e scanteia mai slaba sau deloc cand dai la cheie.

| CinevaOarecareNuConteazaCine explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

EU cred ca e de la accumulator

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru CinevaOarecareNuConteazaCine):

Posibil si asta. Daca e slabut cand dai la automat iti ia tot curentul electromotorul iar pentru aprindere ramane putin.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Curentul de pornire vine din stator si nu din baterie, pe circuitul : bobina de pornire de pe stator+senzor-CDI-bobina-bujie, problema este cred eu de natura mecanica, de la roata libera.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Daca scriai si capacitatea cilindrica era perfect! Problema este de natura mecanica. Controleaza daca-ti mai functioneaza ambreiajul de pornire de pe roata libera! Arata cam asa :
http://picclick.it/......92253.html
http://picclick.it/......66508.html
De aceea ti-am scris ca daca scriai si cilindrata motorului iti trimeteam fotografia precisa a ambreiajului de pornire!

| CinevaOarecareNuConteazaCine explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Pai ce roata daca ea pornea de la pedala dar de la buton, nu se pornea. Deja am schimbat acumulatorul si merge foarte bine, porneste motorul deodata. Apropo, capacitatea cilindrixa e 600