| mariusinho998 a întrebat:

Am o nelamurire. De exemplu camioanele au turatia maxima 2500 rpm. Masinile in jur de 6000 rpm iar motocicletele pot trece lejer de 10000 rpm. De cine este data aceasta turatie a motorului, de ce nu se poate ajunge la o turatie de 6000 si la camioane?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

In primul rand este vorba de masa pistonului.Cu cat pistoanele sunt mai mari si mai putine, au mase mai mari si este mai dificil sa le faci sa lucreze la turatii inalte.
Motoarele cu capacitate cilindrica mica lucreaza la turatii mai mari decat cele cu capacitate cilindrica mai mare.
Iar la camioane capacitatile medii ajung la 10.000 cm3.
Nu are legatura cu cuplul cum abera cineva mai devreme.
Camioanele au cuplu mare deoarece au motoare mari si turatii mici, nu invers.
Turatia maxima a unui motor depinde de masa fiecarui piston.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca motoarele de camion au nevoie de mult cuplu si cat mai rapid pentru a putea cara