| Laur195 a întrebat:

Am o problema cu o Dacia Logan 2005...Azi am vrut sa ma bag intr-o depasire si chiar in acel moment cand am bagat masina pe liber sa schimb viteza a ramas efectiv turata la maxim, era pe neutru si turatiile erau in blana...Am oprit pe dreapta, am oprit motorul si cand l-am pornit la fel. La scurt timp si-a revenit dar dupa mirosea groaznic a incins, ce poate fi? Cablul de acceleratie a ramas blocat cumva?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Loganul nu are cablu de acceleratie, din care stiu. Are acceleratie electronica.
De vina poate fi acceleratia, motorasul de relanti, sau altele. Pune o diagnoza si vezi daca sunt erori; daca nu sunt, citeste parametrii pedalei de acceleratie, si senzorii de temperatura.

| Laur195 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Al meu are cablu. De cand s-a intamplat asta nu mai are nimic, merge foarte ok, dar cred ca totusi o sa ii fac o diagnoza

7 răspunsuri:
| GouDidodino a răspuns:

Sau ai uitat piciorul pe accelerație

| Nonamexx00 a răspuns:

Am avut o problema asemanatoare, am dus-o la servis si am bagat o pe tester, dupa ce mi-a sters erorile si a revenit

| Laur195 explică (pentru Nonamexx00):

A ta statea tot timpul turata? Sau avea momente la fel ca al meu

| Nonamexx00 a răspuns (pentru Laur195):

Avea momente, dar am 2 luni de cand am dus o la servis si de atunci n am mai avut problema aia deloc

| Laur195 explică (pentru Nonamexx00):

Ok, multumesc