| IIIshaneIII a întrebat:

Am o problema cu scuterul, un firtbike express cu motor de 49cc sau 80cc, nu mai prinde mai mult de 20 km/h cand l-am luat prindeada in jur de 40-45, apoi a scazut la 30-35, am carat cateva ture saci de ciment in panta abrupta si se forta tare abia urca se tura mult si scotea fum inecacios pe toba. motorul se tureaza tare dar nu prinde viteza, ambreiajul e nou si bilele variator si cureaua tot noi

3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La roata sate ai cuplajul asigurat de un arc. din cauza spupra-incalzirii, aest arc si-a pierdut din calitatile de presare/comprimare a curelei de transmisie

| DaniTDCI a răspuns:

Din cate stiu eu e in 4 timpi, l-ai forjat la maxim, s-au cam dus segmentii de aceea are putere scazuta de oarece nu mai are compresie buna, ca iti fumega tot de la segmenti, de oarece patrunde ulei din baie in camera de ardere, asta e 1 la mana, tu zici ca se tureaza tare dar nu trage, mai mult ca sigur cureaua uzata excesiv sau sabotii de la ambreiaj nu mai prind, depinde de fiecare factor, tie ori ti se tureaza tare ori nu are putere in el

| Denila123 a răspuns:

Ambreiajul copt,