| AlexisJohn17 a întrebat:

Am o problema la masina.
Azi dimineata am plecat cu mașina, toate bune. Am revenit cu ea acasă, am lăsat-o parcata și dupa vrei 40 se minute când am vrut sa plec, am auzit un fasait care venea de la motor. Deschid capota, am ascultat ca nu știam unde exact se aude și am constatat ca se aude deasupra injectoarelor la tevele un duce la injectoare. Am plecat cu ea, am crezut ca poate s o răci motorul, am revenit cu ea înapoi acasă am lăsat-o vreo 50 minute și când sa plec, bateria moarta. Nici nu mai învârtea deloc electromotorul. Am crezut ca s o fi descărcat ea, am încărcat o la redresor, am pus-o pe mașină și a pornit, acum am lăsat o 30 min când sa i dau cheie, bateria moarta, menționez ca fasait ul se aude doar atunci când are bornele pe baterie pusa. Ce sa fie? Ieri am schimbat bujiile. Sa fie de la asta? Dau funda????

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Alternatorul defect. Zgomotul se aude de la ambreiajul alternatorului. Daca bateria se descarca, este posibil sa nu incarce.

| AlexisJohn17 explică (pentru baru):

Pai și șuieraatul ala de unde sa fie? Ca în niciun caz nu vine de la alternator și face doar când pun borna, deci e ceva pe baza de curent dar nu pot sa îmi dau seama și atunci când ii dau cheie bendixul scoate un zgomot ca și când ai trage cu pușca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai spus nimic despre modelul masinei.
Daca e diesel, bujiile sunt incandescente, iar un releu defect le poate tine cuplate permanent, de acolo zgomotul din zona injectoarelor si descarcatul bateriei.

| AlexisJohn17 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, masina e golf 5 benzina, se aude doar atunci cand pun bornele și îmi descarca rapid bateria

| xerxes1 a răspuns:

Crezi in spirite?

| Sarcopt a răspuns:

Boss ai grijă că pe undeva ai scurt și să nu iei foc, cheamă un electrician auto s-au pe cineva care se pricepe. Ps: mașina nu se răcește în mers