| Vasilicamosbatran a întrebat:

Am o problemă la mașină, sau așa cred.
Când apăs Pedala de Ambreiaj, și bag în viteza 1 ( să zicem), intră în viteză foarte ușor, adică apăs Pedala cu piciorul puțin, și deja intră în viteză.
Adică normal nu trebuia să apăs Pedala până la (fund)?
Funda.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Cel mai bine e sa apesi pedala pana in fund, da. Dar la unele masini ambreiajul prinde mai sus si atunci nu e nevoie sa apesi pedala pana in fund. Oricum indicat e sa apesi pana in fund.
Faptul ca prinde asa sus la tine poate insemna ca ambreiajul e uzat. Asta nu inseamna ca trebuie neaparat inlocuit. Noi am avut o Dacia Solenta ce am primit-o la 170. 000km cu ambreiajul uzat si am mai mers cu ea 30.000 pana l-am schimbat. Pana intra usor in viteze inseamna ca e ok chiar daca prinde mai sus.