| WayhaughtK a întrebat:

Am o problema la un ochi din nastere si port ochelari. Cu ochiul drept vad aproape perfect, dar pe cel stang nu îl pot deschide complet, dar totusi vad cat de cat.
Pot avea permis de conducere?
Apropo la 18 ani, voi face o operatie.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vederea in spatiu este indispensabila la evaluarea distantelor. Doar cu un ochi nu poti estima corect distantele.
Eu, sa fiu in locul tau, nici nu m-as hazarda sa-mi fac carnet si sa conduc o masina fiindca mi-as pune in pericol viata mea si a celor pe care le duc in masina, dar si pe a celorlalti aflati in trafic!

Trebuie sa-ti cunosti propriile limite si sa traiesti destept si bine intre ele!

| untu a răspuns:

Nu poti avea permisul de conducere ca nu va da voie pana nu implinesti varsta de 18 ani si sa ai tot corp sanatos, mai ales ochii! Dar mergi la medicul de familie si apoi la medicul oftalmolog si sa intrebi daca are voie sa obtina un permis de conducere?

Răspuns utilizator avertizat
| R0byZ00r a răspuns:

Daca vezi la distanta si din apropiere cu ochelarii da ai voie insa daca problema e prea grava slabe sanse

| WayhaughtK explică (pentru R0byZ00r):

Vad si cu cel stang in laterala si in fata, dar nu in totalitate. In schimb cu celalat vad bine

Răspuns utilizator avertizat