| TbW a întrebat:

Am o problemă la un subwoofer edge cu stație în el. Când pun cablul de plus, îmi arde siguranta. Doar minusul este pus, remoteul nu.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema interna. Ar putea avea niste diode de protectie la intrare, care in caz de inversare a alimentarii, se ard si se pun in scurt, pentru a proteja montajul propriu-zis de alimentarea inversa; e doar o idee.
Statiile au de obicei o protectie mai complicata, cu releu de pornire, nu acele diode despre care am spus.
Oricum ar fi, concluzia este ca trebuie desfacut de un electronist.
Nu e tocmai dificila/scumpa reparatia amplificatoarelor, de obicei.

| Frank51 a răspuns:

Se arde siguranța din cauza unui supracurent cel mai probabil cauzat de o defecțiune la circuitul de ieșire(final). Se poate măsura tensiunea de ieșire pe plus și masă(în gol), dacă este pozitivă trebuie înlocuit circuitul final cu ceva echivalent.

| Danut32243 a răspuns (pentru Frank51):

Se vede treaba ca n-ai vazut in viata ta cum arata electronica de la un amplificator pentru auto.
Are un circuit ridicator de tensiune in comutatie si acela arde siguranta, nu etajul final.
Fa dreacu o facultate pe bune sau nu mai da sfaturi daca esti bata in domeniu.
Cum obtii bai fraiere 300Wrms sau mai mult din 12Volti cc?
Macar ai fost atent la orele de fizica din clasa a 7-a?