| HinaxYy a întrebat:

Am o problema uriasa, eu am facut scoala de soferi si trebuie sa dau traseul pe 2 iunie dar am aflat ca instructorul meu nu ma lucreaza si ca scoala nu mai are instructori pe Ilfov! Fara sa fiu anuntata, normal, e Romania. Si n-am idee ce sa fac, sun la scoala de o saptamana si nimeni nu-mi ofera vreun ajutor.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu ceva scandal, ceri sa se prezinte macar cineva cu masina, sa poti sustine examenul. Instructorul nu trebuie sa fie prezent, din cate stiu, tu la examen ai dosarul incheiat, iti trebuie doar masina scolii.
Contacteaza-i pe cei de la scoala din nou, eventual inregistreaza convorbirea, ameninta-i cu OPC-ul, si daca ratezi examenul, fa plangere la OPC.
In contractul incheiat cu scoala, cel mai probabil ei si-au asumat obligatia de a iti asigura 'conditiile' de sustinere a examenului.

| HinaxYy explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E greu sa-l iei fara o pregatire, nu e aceiași masina si ar trebui sa exersez pe ea, adică eu nu ma obisnuiesc asa de repede, sunt si începătoare.
Dar mulțumesc pentru sfaturile cu OPC macar asa stiu ca am niste drepturi ce trebuie respectate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru HinaxYy):

Dar unde e masina pe care ai facut tu scoala? La instructor?
Ar trebui sa iei legatura cu el.
Nu cred ca iti trebuie mai mult decat acea masina, si dosarul care probabil deja e la tine.
Eventual ii platesti ceva instructorului, sa se prezinte cu masina, apoi te duci cu scandal la scoala, si ceri sa ti se returneze taxa pentru sustinerea examenului.