| Audir8etron a întrebat:

Am o Skoda Fabia combi motor 1.9 sdi și azi am băgat 6 litri de motorină efix s de la Rompetrol și nu a mai vrut sa pornească, menționez că de dimineața mașină pornea

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Puteai sa-i bagi si apa si tot trebuia sa porneasca si sa functioneze macar un minut pana cand termina motorina din filtru si de pe traseu.
Deci cauza trebuie cautata in alta parte.

| Bogdann1107 a răspuns:

Daca ii dai la cheie si "invarte in gol" este electromotorul dus, nu are treaba ce pui pe rezervor. Daca nu cum deschizi capota si te uiti la motor in stanga sus langa egr ai " ca un piston ( o pompita ) " apasa pe ea sa scoata aerul din interiorul motorului si incearca.
Daca tot nu vrea, verifica sigurantele cu 2 fire si o surubelnita cu bec sunt cateva sigurante specifice care daca sunt arse nu porneste masina.
Verifica contactele de pe baterie "+ -".
Daca tot nu porneste pune testerul pe ea si abia apoi du-te in service asta daca nu vrei sa auzi " ti s-a ars motoru boss"