| AdelinaaaaLvs a întrebat:

Am o skoda octavia 2011, motor 1.6 benzina si dupa ce am pornit o mi-a aparut becul in bord aprins la airbag. Stie cineva care este problema si daca se poate rezolva? multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Salut.Nu este o problema grava,n-ai absolut nici o problema, daca erai din Brasov te chemam la mine si-ti scoteam eu semnul din bord.
Deci nu sta ingrijorat, masina merge, e foarte buna, semnul nu afecteaza cu nimic big grin

| AdelinaaaaLvs explică (pentru Florian20405):

Multumesc big grin

| Florian20405 a răspuns (pentru AdelinaaaaLvs):

La mai multi km fara probleme! Masina e buna si frumoasa! big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florian20405):

Masina merge, e foarte buna, e 'Volzvagan', obisnuieste-te cu becurile din bord rolling on the floor
Ca sa nu fiu rau, stiu ca la multe masini (fie ele si noi) mai apare eroare airbag, dar la VAG-uri e doar inceputul... Urmeaza ESP-ul, si cand trece de 200. 000km, ABS-ul laughing
De la o vreme incepe si 'cablaraia' de la inchiderea centralizata sa dea comenzi aiurea in mers, nu mai poti descuia cu cheia la o usa, merge la cealalta, se **** si aia, deschizi pe la haion...
Masina merge, astea nu afecteaza cu nimic rolling on the floor

| Florian20405 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

laughing) bine no ca "reno ie multe si bune" 1.5 dci 1.4 mpi foarte bune n-am ce zice d-aia le-am vandut rolling on the floor nu am avut 1, 5 dar 1.4...ai de ***.
Ce-i drept la vag e pom de craciun, nu la toate. big grin
Cred ca ai confundat marcileeee laughing
Cand am dat golfu avea 250 si ceva de mii si fara nici un semn in bord sau vreo problema.Dar ce sa-i faci fiecare isi lauda marca.Deabea cand incep probleme atunci incep sa taca din gura laughing
Bafta, poate ai noroc sa nu fi tractat. laughing)

| Florian20405 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu unu` nu am fost tractat laughing) am chemat pe aia de la dacia si mi-au luat-o pe platforma

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Florian20405):

Stai calm ca-s pe punctul de a cumpara Opel, nu Renault. Si uite ca in ultima perioada am ~1000km cu un Focus 1.8 TDCI, un motor 'problematic', care la 100cp nu pare sa aiba cuplu de supraalimentat, dar cand cobor ochii in bord, imediat are 180, 200... Si depasirile sunt un fleac, dupa fiecare curba sunt in curu' cuiva... Nu mai zic de suspensia spate pe brate, chestie SF pentru volkswagen, care ori pune 20 de brate care abia daca se compara cu 2 ale Opelului, ori pune si el 2, comune la toate clasele, care nu fac altceva decat sa amortizeze gropile, in curbe te preseaza aia cu Iveco laughing
Fiecare isi lauda paguba? Gresit. Eu imi critic si rabla din curte. Am avut Skoda, o injuram zilnic, greu am scapat de ea... Am avut Golf 2, am dat-o in timp record, am preferat TLX-ul.
Tractat n-am ajuns, in schimb, am tractat ceva harbane chiar si cu Dacia, cum ar fi o Zafira 2009 la care computerul nu stia ca a ramas fara motorina, un Passat b5 la care s-a spart motorul.
Eu nu laud vreo marca anume, doar ca detest VW-urile, sunt masini de coafeze... N-au nimic, nici fiabilitate nu mai au, si totusi e plin de d'astia ca tine, care nu stiu ce sa ceara de la o masina si sunt multumiti, ba chiar le recomanda si altora... Pe la 16 ani, asa gandeam si eu.

| Florian20405 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

laughing Cum detest si eu dacia si renault sincer.Si ce Skoda ai avut tu, sincer dinaia GLX, 97 1, 6..
1.9 TDI au fost recunoscute pentru o fiabilitate foarte buna, deasemena si 1.8T 1.6 1.4mpi 2.0 etc, totul conteaza sa fie intretinut.Eu unu` nu sunt racer,mai ales in zona in care stau eu laughing sunt numai radare.
Da si focus este o masina bunicica, am mers cu una, trage chiar foarte bine, nu am criticat masina asta.Ei bine cum faceai cu focusu, asa am facut eu in 2012 sau 2013 in vara cand am mers la mare.Din BV pana in CT am facut 3 ore jumate. Vm 90 km/h BV-B B=CT Vm 121 km/h pe CB.
Consum de 7.2% mers sportiv, cu depasiri etc.Am prins cu TDI-u lejer 190 pe autostrada pe unele portiuni, unde aveam liber. big grin
Le recomand masinile astea pentru ca nu pot sa zic ca am avut una si a fost cu noroc, am avut mai multe si toate bune.
big grin
Decat un logan 2005 prefer un 1310 sincer.

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

E o simpla eroare, se sterge cu o diagnoza.
Nu te afecteaza cu nimic stai calm.

| AdmiNuL a răspuns:

Salut! Nu-ti face griji, e doar o eroare! Sper ca te-am ajutat!