| benga94 a întrebat:

Am o ultima intrebare de masini si gata in 2 sapt imi iau masina dar tot dubii am! Pe toate forumurile sunt pareri impartite unii ca e bun diesel altii ca nu e bun daca nu faci 15000km pe an altii ca e mai bun benzina si tot asa,eu deocamdata mam axat pe Marca Ford modelul e mai dificil Fiesta, Focus chiar si Mondeo dar mai mult primele 2, ca motorizari am gasit doar Fiesta 1.4 diesel din 2004si Focus 1.8 diesel din 2003 am gasit focus si 1.6 benzina dar am inteles ca sare de 10 in oras pe cand la diesel in oras am inteles ca ar lua un 6, 7 cu ac sau caldura pornita, am vazut si o skoda fabia motori 1.2 benzina interesanta din 2005 km putini, am vazut si un fiat punto din 2003 motor 1.2 benzina, toate ar ajunge panan suma de 2000 d euro cu inmatriculare cu tot, la unele ar costa mai mult la altele mai putin dar mai scumpe si se compenseaza deci bugetul meu ar fi 2000 maxim,sa aiba servo, AC, abs geamuri el fata si cam atat astept parerile voastre in legaura cu ce sa aleg ma intereseaza sa fie economa in primul rand astept sfaturile voastre!

13 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Diesel turbo, duce mult, consuma putin, dar depinde cati km are la bord, cum e motorul.Nu mi-au placu niciodata motoarele pe benzina,sunt burste,consuma, polueaza, Fordurile au probleme cu rugina, trag greu -motorul moare, mai ales dupa vreo 7 ani.La ce vrei tu, una din 2003-2005 nu stiu ce pretentii ai avea, minime-sa nu consume ulei, kilometraj acceptabil, mai departe tine de noroc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti iei Focus 1.8 TDDI, am avut de a face cu asa o masina si mi-a placut mult, e ceea ce trebuie. Singura problema la ele e ca ruginesc in timp, dar daca esti baiat bun si dai 300lei la un atelier sa-ti bage ceara in cavitati si pe zonele expuse de sub ea, nu prea o sa ai probleme.
E usor sa faci calcule ca "am circulat atat, daca circulam atat cu una pe benzina, aveam consumul..." dar nimeni nu aminteste de faptul ca motorul pe benzina iti consuma in functie de cum se 'scoala' de dimineata. Daca il conduci rece, sub 6 km, o sa aduni un consum de peste 10%, in cazul unei navete. Pe cand diesel-ul in conditii grele consuma cat cel mai mic consum de la o masina pe benzina.
Degeaba se fac calcule fictive, eu am tot avut benzinare si la cateva ture de oras scade acul de la benzina sesizabil. La diesel pui motorina si parca acolo ramane, te folosesti de masina fara griji, pe cand benzinarul parca iti spune 'hai acasa', cand vezi cum scad liniile la benzina.

| relian a răspuns:

Unia comenteaza diesel consuma mai putin.Consuma mai putin decit cine, decit ce alta masina? Eu va arat masina pe benzina care consuma cit un diesel. Uite un site unde pui anul masinii, modelul si iti spune cit consuma.Si pui tu ce doresti si asa ai o idee cam ce masina vrei.Dar depinde si de ce motor are acea masina. Poate sa fie diesel si sa consume mai mult decit una pe benzina pentru ca are multi cai putere.Deci consumul unei masini nu se raporteaza la cit de mare este motorul ci la citi cai putere are acea masina.Deci consumul este in functie de caii putere ai unei masinihttp://www.fueleconomy.gov/feg/findacar.shtml
Ok deci unite linkul tu alegi acum ce masina.Referitor la cit de buna este o masina nu poti face comparatii intre masini uzate, este o compratie subiectiva.Depinde cit de bine sau nu a fost intretinuta acea masina.Deci daca vrei comparatie atunci fa-o intre masini noi.Mecanicii sau fiecare care are o masina isi spune parerea despre ceea ce a avut el. Daca ai avut o rabla care tia mincat zilele normal ca o sa spui nu luati frate masina asta ca e jale cu ea.dar masina poate sa fie foarte buna, insa comparatia nu este cea reala.compara masini noi care n-au fost stricate de altii.Am vazut cineva spunea masinile pe benzina consuma ulei.Total gresit. Orice masina consuma ulei indiferent pe ce este. Poate a vrut sa spuna consuma mai mult decit diesel.gresit la fel nu este adevarat, aici aceiasi gresela, aceiasi comparatie, se spune ce au avut ei ce rable, junghiuri au avut ce le-au mincat zilele.Ar fi indicat cind cumperi o masina sa-i faci proba daca te pricepi sau daca nu sa mergi cu cineva care se pricepe, care atunci cind apasa pe pedala stie cum ar trebuie sa reactioneze acea masina si asa mai departe.Ford pentru mine nu stiu eu sincer mias cumpara o masina germana, ceva mercedes, audi.Dar daca e sa zic de ford atunci Fusion este bun si mustang.In rest trotinetele astea nu stiu daca le putem numi masini.Dar na acum fiecare dupa citi bani are.Parerea mea e sa iti cumperi o masina pe benzina.E mai buna decit una diesel.Mai economa este o masina cu motor f mic aia e tot.Smart consuma mai putin decit orice diesel.Dar o sa spui ce aia e masina? Pai nai zis economa.

| SasNetRomania a răspuns:

Motoarele pe benzina second 80 la suta sunt busite/ consuma ulei/ cai scauzit.
pe motorina nu exista asa ceva, poti sa ai si 500.000 km pe motorina cade cel mai rau turbina care cu 15mil o rezolvi.
Recomandarea mea tot diesel, acum o vina ëxpertii"sa zica ca nu porneste iarna, care e total gresit, orice masina dupa 2001 daca e nu e defecta proneste iarna! plus ca pe motorina ai consum mai redus, cuplu mai mare in depasiri

| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

De fapt ce mai rau e sa cada injectoarele si sa vezi atunci distractie 30-40 mil

| ombladon a răspuns (pentru SasNetRomania):

"cuplu mai mare in depasiri" ai cuplu mai mare la aceeasi turatie, dar cine te opreste sa turezi mai tare motorul pe benzina intr-o depasire?

| SasNetRomania a răspuns (pentru ombladon):

Glumesti nu? la benzina dupa 3mii zici ca stai pe loc nu se mai infige happy

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

E un fel de loterie, la audi si vw rar cad injectoarele, am avut cate 4 bucati din fiecare SECOND, la nici-una nu am patit asa, doar turbina si distributia(ca la orice masina)

| ombladon a răspuns (pentru SasNetRomania):

Daca tu atunci cand trebuie sa accelerezi repede, schimbi viteza la 3000 de ture, este doar problema ta...

| SasNetRomania a răspuns (pentru ombladon):

De ce sa schimb la 4-5-6 mii? sa manance mult si sa nu mai aibe vana happy? fi serios o masina are vana pana in 3-3, 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un fel de loterie.
Am avut masini si pe benzina cat si diesel.
Exista argumente pro si contra.
Ai sanse mai multe sa gasesti un benzinar cu km putini.

| benga94 explică:

Da nu mi-ati recomandat nici unu in concluzie nimic, adica ca marca sau model ce ati atelge si de ce!

| benga94 explică:

Dar ce parere aveti de ww golf din 2000-2001 motorina, ca interior nu e ca fiesta sau focus dar se aude ca sunt mai bune ca motor etc masini mai rezistente si as luao tot cam panan 2 miii neinmatriculata, mar bate gandu si la un ww pasat tot din 2000-2001 tot diesel am vazut la 2200 din 2002 si accepta si orice test neinamtriculata nu cred ca ar ajunge prea mult inmatricularea dar problema e ca acum acum nu am banii necesari am cam peste 1 luna si cred ca o da! Dar ca si idee intre modelele mentionate ce ati alege si de ce, ca si consum daca e 6% in oras e bine daca e maxim 7 mai mult nu prea mai e bine!