| octa2021 a întrebat:

Am parcat masina in spic si un nene mi-a zgariat. L-am vazut cand a facut asta si mi-a zis sa fac poza la asigurare si la nr masinii. Se poate sa ma despagubeasca firma de asigurari doar pe baza pozei?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa inchei cu respectivul o constatare amiabila.
Chiar n-ai auzit de aceasta procedura?

| octa2021 explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiam, ii prima mea experienta de acest tip. Dar pot sa ma duc la politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru octa2021):

Si nici macar n-ai avut curiozitatea sa citesti contractul de asigurare? Precis scrie in acesta de constatarea amiabila.
Vorbeste cu soferul celalalt si incheiati aceasta constatare. Daca nu vrea anunta incidentul la politie.

| mgtow a răspuns:

Daca nai dovada inregistrata nu poti sa faci nimic ala o sa zica ca n-a facut nimic la politie

Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca ai Casco.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu. Inchei cu nenea o constatare amiabila si va programați la asigurator sa faca si ei constatarea. Din 2 soferi niciunul nu stia legislatia?

| sierra1 a răspuns:

Nici in cele mai frumosae vise!

| Sophieka a răspuns:

Daca nu au trecut 24 de ore, si s-a intamplat astazi, du-te acum la politia rutiera.