| OnTheRoad a întrebat:

Am primit o amenda de viteza in raza jud. X, eu sunt din jud. Y, politistul mi-a spus doar sa platesc la C.E.C amenda, dar dovada platii unde trebuie sa ajunga?
Am inteles ca se poate trimite prin mail la adresa inspectoratului judetean respectiv.
Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Dovada platii se poate trimite pe adresa de mail a Inspectoratului Județean X.
Nu te poate ajuta nimeni, deoarece nu ne-ai spus cu cine este egal X.

| OnTheRoad explică (pentru regis):

Multumesc. Voiam doar sa stiu daca este ajuns sa o trimit pe mail.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te lua dupa orice raspuns la misto.
Dovada amenzii se trimite prin posta, la sediul politiei de care apartine agentul care te-a amendat.
De exemplu, am luat amenda la mine in oras, am platit-o la primarie si am dus copie dupa chitanta si proces verbal, la ofiterul de serviciu din politie.
Cand iei amenda in alta parte, trimiti copie dupa chitanta, pe numele agentului care te-a amendat, la sediul politiei, nu la inspectorat.

| OnTheRoad explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok, iti multumesc mult pentru informatie! Asa voi face ca sa nu existe nicio problema.

| regis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Se poate trimite si pe mailul inspectoratului județean.