| MyDickIsBIG a întrebat:

Am ramas cu cheia masinii incuiata in masina iar cheia de rezerva e tot in masina.
Ce sa ma fac?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ce are nevoie cel care a pus intrebarea, nu ar trebui sa intampine probleme. Eu am pe unul in oras care face chei, si deschide masini fara cheie; l-am recomandat pentru multe cazuri de cheie incuiata in masina, si a rezolvat in maxim 5 minute, fara sa strice nimic.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Apelezi la un centru de chei/securitate auto, ei poseda dispozitive de 'spart' masini, ti-o descuie fara sa strice nimic.

| Daniel323 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pe naiba. Am fost la unul renumit din Buc ( are 4 angajati si face doar chei)pentru un opel corsa din 2004 doar sa -mi faca duplicat la o cheie functionala.
Dupa o ora si 4 testere probate in parcare a renuntat.
Si avea masina descuiata si cheie originala.
A zis ca asa ceva nu a mai intalnit.un rahat de opel din 2004,
Nu a putut sa extraga parola de 4 numere din ecu.
O aveam acasa. pe carpass.

| Daniel323 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Depinde de masina, model etc.
Eu am dat ca exemplu ce mi s-a intamplat saptamana trecuta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Daniel323):

La tine cred ca respectivul a incercat inregistrarea in ECU a unei chei noi (nu cred ca se poate face replica 100% dupa cheia existenta), iar fara acel cod de securitate, masina nu permite modificari.
Ar fi fost nevoie de un hacker bun, sa-ti faca treaba aia, si nu de tester OBD, ci probabil de un pic de electronica, adica sters memoria chipului, sau conectat la un soft automat care incearca toate variantele, etc.
Mufele de diagnoza OBD2 nu sunt 'raiul' celor cu diagnoza, ele iti dau atatea functii cate au vrut proiectantii sa lase. Daca s-ar trece de codul de securitate prin OBD, atunci furtul de masini ar fi floare la ureche, ar veni coloratul cu cheie noua, o programeaza pe loc, si pleaca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Daniel323):

Pentru ce are nevoie cel care a pus intrebarea, nu ar trebui sa intampine probleme. Eu am pe unul in oras care face chei, si deschide masini fara cheie; l-am recomandat pentru multe cazuri de cheie incuiata in masina, si a rezolvat in maxim 5 minute, fara sa strice nimic.

| Daniel323 a răspuns:

Spargi parbrizul.
Se gaseste si se schimba cel mai usor.
Am patit si eu si am spart un geam lateral pe care l-am gasit greu si a costat mai mult decat parbrizul.

| florin926481f a răspuns:

Si nu ai nici un geam deschis?
Portbagajul e deschis? Sa incerci sa dai banchetele din spate pe fata si sa pui pe cineva sa intre ptin portbagaj sau macar sa bagi mana sa deschizi usa din spate
Despre ce masina e vorba?

| stiufa a răspuns:

Doar să apelezi la un mecanic, decât să Strici tu ceva, am pățit așa Dar cheia de rezervă nu era în mașină, succes!