| anonim_4396 a întrebat:

Am reconditionat toate injectoarele si mi-a zis sa pun doar motorina standard din cauza ca motorina aditivata nu e potrivita pentru masina mea.

Dimineata porneste din 2 chei.
La prima cheie se forteaza, dar degeaba.
La a doua cheie porneste precum tractor si turometrul inebuneste pentru scurt timp iar apoi revine la normal.

Motorina aditivata nu avea problema asta. De cand am trecut pe standard se comporta asa.
E vorba de un bmw e46 320D 2.0
E normal?

Răspuns Câştigător
| cipriancatalin12 a răspuns:

Am avut vreo 5 ani modelul acesta de bmw și vreau să ți spun că problema este de la pompa de injecție.Pe vremea aceea, mecanicul meu să fie sigur că este pompa de injecție, a pus motorină intr-un bidon de 5 litri, o pompă de motorină(în loc la aia din rezervor)de mercedes sprinter(aia a avut-o la îndemână)și pornea bmw ul la sfert.Am schimbat pompa de injecție și totul a fost ok(pe vremea aia 250€ din dezmembrări).
Acum probabil poți să i faci o diagnoză să vezi ce debit ai la motorină, presiune.etc

1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

O dată ce ai umblat la injectoare nu o să mai fie la fel niciodată. Eu zic să nu te îngrijorezi dacă pornește, chiar și la a4a cheie, important este să se audă rotund la cald și să aibă putere. Când vine vara totul o să fie mai bine.