| anonim_4396 a întrebat:

Am reusit sa fac o prostie, mai exact un scurt langa contact.Contactul are 4 cabluri: unul rosu,unul alb,unul verde si unul negru, 3 dintre ele nu erau izolate iar dupa ce am umblat putin la scuter, am vrut sa il pornesc si am pus contactul cam 3 secunde pana sa imi dau seama ca am un scurt.L-am desfacut si am vazut ca firul de plus care iese din contact se atingea cu firul verde,nu era nimic topit,nu mirosea a ars,doar ca nu imi mai aveam scanteie,cand dau la automat,electromotorul invarte dar nu porneste, la pedala tot asa.Imi puteti spune ce s-a stricat? Siguranta nu este arsa, luminile din bord merg.Scuterul este un Piaggio liberty 50 2T din 2005.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi sigurantele electrice, le verifici cu un aparat de tensiune si daca nu are unul din ele il schimbi.

| mgtow a răspuns:

Atunci s-ar putea sa fie bujia care nu mai face contact pentru a produce scanteia, pardon dar inainte nu mi-am dat seama ca ai zis de siguranta.

| ombladon a răspuns (pentru mgtow):

Bujia este buna

| mgtow a răspuns (pentru ombladon):

Leaga firele din nou cum erau inainte daca nu merge ori e problema cu bateria fiind veche sau s-a ars unul din fire in alt loc nu orice fir se arde la legaturi variaza de la caz la caz, consulti un mecanic cel mai bine.

| ombladon a răspuns (pentru mgtow):

Nu am nici un mecanic pe aproape, vreau doar sa stiu ce s-a stricat, deoarece il pot schimba eu, dar nu stiu sigur ce este...cel mai probabil trebuie sa schimb CDI-ul

| FPI a răspuns:

Nu mai ajunge curent la bujie sa de-a scanteie, schimba sigurantele 99% ii arsa vreo siguranta, altceva nu vad sa se fi intamplathappy

| ombladon a răspuns:

Cititi intebarea inainte sa-mi raspundeti, am zis ca nu este arsa siguranta ( scuterele au o singura siguranta)