| TbW a întrebat:

Am schimbat motorul la o Dacie. Si am mers cu ea si mirosea numai a disc de ambreiaj. Și s-a blocat si electromotorul... Il porneam impins pana cand in timp ce era in viteza nu a mai mers. Masina era pornita si o bagai in viteza fara ambreiaj și nu pleca de pe loc. Astazi m-am dus la ea si am incercat sa o pornesc impinsa si nu se mai intampla nimic. E de la discul de ambreiaj, nu?
Si cum l-as putea schimba mai usor? Sa dau motorul jos sau cutia?

2 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Daca ai acces la un canal cel mai usor dai jos cutia, ai mai putine suruburi de desfacut decat daca dai jos motorul.

| cyberalex a răspuns:

Sigur.
Depinde, multi nu dau jos nimic, ridica masina cu-n elevator, demonteaza cutia si indeparteaz-o pana cand ai acces la volanta, sau da cutia jos si verifica vitezele.