| Annonnymus005 a întrebat:

Am si eu o nelamurire! Care motor trage mai bine, Dacia Papuc 1.9d 45cp sau Logan 1.5d cu 65cp de ex? Adica nu vreau sa fie strict despre aceste masini, ci in general, adica ce conteaza cati cp are sau cc? Mentionez ca Papucul a fost folosit pentru butelii dar are obloane modificate si suporta incarcatura max 2250kg. Loganul nu il detin, doar l-am dat exemplu de comparatie. Astept un rasp. ce ma poate lamuri ca sunt confuz am 12 ani si vreau sa inteleg dau funda!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand e vorba de "care trage mai bine" atunci trebuie sa ne referim la cuplu. De obicei un motor de cilindree mai mare are si cuplu mai mare.

Cp reprezinta puterea motorului, adica la ce viteza mari poate ajunge.

Acum sa iti zic ce cuplu avea motorul ala de 1.9 chiar nu stiu, dar este un motor atat de vechi incat nu cred ca poate fi comparat cu 1.5d de pe logan

| bogdan456 a răspuns:

Cuplul contează si da papucul trage mai bine ca loganul si are un plus daca e si 4x4