| gabi659 a întrebat:

Am un a3 2.0tdi 2006 si la plecare de pe loc trepideaza foarte tare la rece iar la cald nu am nici o problema. Volanta suna dar kit ul de ambreiaj a fost schimbat acum 3 luni

1 răspuns:
| Natalie4u a răspuns:

Trepidația puternică la pornirea de pe loc la rece poate fi cauzată de mai multe probleme, însă având în vedere că ați înlocuit recent kit-ul de ambreiaj, cel mai probabil problema este legată de volantul motor.

Volantul motor este o piesă care ajută la transmiterea puterii motorului către cutia de viteze și roțile. Dacă volantul motor este uzat sau afectat, poate provoca trepidații la pornirea de pe loc, în special la rece. Sunetele de zgomot provenite de la volantul motor pot fi un alt semn al problemei.

O altă cauză posibilă a trepidațiilor la pornirea de pe loc la rece poate fi un motor instabil, poate fi nevoie de o curățare a injectoarelor sau o verificare a sistemului de aprindere.

Vă recomand să vă duceți mașina la un service auto calificat pentru o verificare a volantului motor și a altor componente relevante. Un mecanic experimentat va fi capabil să identifice cauza exactă a problemei și să vă ofere soluții adecvate.