| ALBANEZU2K22 a întrebat:

Am un atv 125cc automat, nu a mai fost pornit de vreo 3 luni. Am curățat carburatorul bine am făcut reglajele dar nu porneste, am verificat și bujia, da scânteie. Menționez ca nu este sărit de la punct, am verificat.Si când țin mana la filtrul de aer da sa pornească dar nu o ia și când accelerez și pun mana la filtru îmi arunca benzina afară, ce poate sa aibă?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Una din reguli era sa nu umbli la carburatorul unui motor lasat functional, pana nu il pornesti si vezi cum merge. Daca tu ai facut carburatorul bucati, ai sanse infime sa mai nimeresti un reglaj cu care sa porneasca ok. Te asteapta niste zile lungi.

| DaniTDCI a răspuns:

Curata bine carburatorul, verifica fiecare furtun si conducta sa fie functionala, incearca cumva sa il pornesti, sa il mentii pornit iar apoi strangi aerul/benzina la maxim si destrangi usor 2 ture, probezi, si tot asa pana obtii un reglaj corect al atv-ului, eventual verifica si nivelul in carburator.