| Mariussss14 a întrebat:

Am un atvu de 50cc quad si as vrea sa il fac sa mearga mai bine?
Ce trebuie sa cumpar?
Am auzit ca niste pinioane mai mici. dar nu stiu ce dimensiuni
Cel mai bun raspuns primeste Fundita!

11 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Pinioanele au dimensiunile pe care le au, din niște motive bune. Dacă schimbi pinioanele, ai toate șansele ca motorul să nu facă față și să cedeze. Din 50cc nu poți scoate viteze mai mari de 50Km/h nici dacă mergi cu el în vale.

| Mariussss14 explică (pentru 0rlando):

Motor nu imi cedeaza haha merg cu el 70-80km/h tongue si o ia la sfert de bumb il am de 1 an si e made in china toti care au avut motoare din sat de la mine o cedat motoarele iar almeu nu a cedat si nu o sa cedeze!

| Teo026 a răspuns:

Ca sa mearga mai repede iti trebuie pinionul ala de la motor mai mare si ala de la rotile de pe spate mai mici, iar ca sa ai demaraj mai bun iti trebuie pinionul de la motor mai mic si ala de pe rotile din spate mai mari

| Mariussss14 explică (pentru Teo026):

Alt baiat mi-a spus fix invers la demaraj

| Teo026 a răspuns (pentru Mariussss14):

Pai e exact ca la bicicleta daca dai pe foaia mai mare si pe pinionul mai mic merge mai repede, asa si la atv

| Mariussss14 explică (pentru Teo026):

La roti sa fie pinionul mai mic si pe fata mai mare?

| Teo026 a răspuns (pentru Mariussss14):

Daca vrei sa ai viteza mai mare pui pinionul de la roti mai mic si ala de la motor mai mare, dar nu o sa ai demaraj deloc! dar daca pui invers adica pinionul de la motor mai mic si ala de la roti mai mare o sa ai demaraj mult mai bun dar o sa iti scada viteza maxima

| Mariussss14 explică (pentru Teo026):

Mie nu-mi trebuie viteza eu vreau demarajhappy

| Teo026 a răspuns (pentru Mariussss14):

Pai da. dar daca tu zici ca acum merge cu 70/80 km/h daca ii pui pinioane de demaraj o sa iti scada viteza. adica o sa mearga maxim cu aprox 65 km/h si o sa aiba demaraj mult mai bun

| Mariussss14 explică (pentru Teo026):

Pai ce pinioane sa ii pun mai mici mai mari

| Teo026 a răspuns (pentru Mariussss14):

Trebuie sa ii pui pinionul de la motor mai mic si pinionul de la rotile din spate mai mare