| alexsaxx2323 a întrebat:

Am un audi a4 b6 2.5tdi fara comenzi pe volan
Si as vrea sa cumpar spirala si airbag cu comenzi
Cat ma va costa aceasta miscare?
Se schimba usor?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

De schimbat se schimba usor, dara trebuie sa programezi calculatoru din spirala aia ce zici tu cu calc masinii, altfel nu-ti functioneaza nici un buton nimic, decat poate semnalizarea si stergatoarele care is direct, nu merg prin acea spirala.Deci cat te costa? Vezi si tu piesele, apoi intrebi la reprezentanta ca doara aia pot sa programeze, cel putin nu stiu daca sunt in RO service private care au programedara daca sunt intrebi unde iti este mai usor.Nici nu te apuca sa cumperi ceva pana nu-i intrebi pe aia la reprezentanta daca se poate. Poate cati trebuie si volan, ca airbagu ala are alta forma, deci tiar trebuie volanu cu totu, tot cei acolo in volan si pe volan, plus ce se afla in spatele volanului nu stiu cum se numeste in romana dara in engleza ii zice CLOCK SPRING.ala are acel cablu in interior ca o spirala dara in ambele sensuri ca atunci cand volanu se misca sa nu rupa cablurile.In sf tot acolo acum nu stiu daca la modelu tau dar la multe asa este, au si o placuta mica electronica, ei aia trebuie programata cu calculatoru masinii, pentru ca prin ea trec cablurile de la butoanele de pe volan, de la claxon, de la airbag.Bine am zis astea daca tu despre asta vorbesti. Dara sigur despre asta este vorba.
De schimbat este f usor,si tu o poti face,dara ti-am spus dupa n-o sa mai poti folosi nici o comanda dupa volan, daca nu programezi.
Chestia asta o sa te mai coste inca ceva in plus, de aia zic ca e bine jobu asta sa-l faca aia de la reprezentanta.Te duci la ei le spui uite vreau sa fac chestia asta, voi puteti face jobu asta? Daca ei zic da atunci e treaba lor ei trebuie sa iti dea masnia cu toate mergand.Ce vreau sa spun aici? Daca tu te apuci si desfaci airbagu, si pui altul, sau doara sa zicem scoti cablu de la airbagu tau si apoi il conectezi la loc dupa o sa ti se aprinda la bord lumina de airbaglaughing asta iti garantez.De ce? Nu stiu dara asa se intampla, iar multi iti recomanda sa eviti sa deconectezi airbagu masinii.Eu am patit-o, altii au patit-o, f multa lumea, mecanici au patit-o.Din cauza asta am zis fa jobu asta la dealaer, in caz ca se aprinde becu e treaba lor ei trebuie sa rezolve ca ei umbla la masina.Ei au programe ce altii nau si poate sa rezolve orice legat de electronica.Cred ca atunci cand deconectezi un airbag se intampla ceva la computeru de airbag, pentru ca si airbagu are o piesa electronica laughing care vorbeste cu calc central al masniilaughing deci ti-am spus de schimbat poate oricine dara dupa sa te atii luminite de craciun la bord. Dara nu-i bai ca oricum vine craciunu si poate ca nai acasa brad cu luminitelaughing

| OldSoul a răspuns:

Pe langa airbag+cablaj, si spirala, mai ai nevoie si de calculatorul de coloana.
Acum desigur, exista posibilitatea ca, actualul tau calculator de coloana sa suporte si comenzile, dar trebuie de vazut.
De schimbat, da, se schimba destul de usor.

Sa nu omiti, dupa inlocuirea acestor piese vei fi nevoit sa faci si adaptarile din diagnoza pentru ca, comenzile sa functioneze.
Cat despre pret, estimez undeva la 500 de lei piesele, plus costul aferent adaptarilor, undeva la 100 de lei.