| anutza94 a întrebat:

Am un Blaupunkt Essen cd31 (cd player auto) si vreau sa imi achizitionez o pereche de difuzoare Blaupunkt GT Power 66.2 c. oare le-o duce cd playerul? o sa am probleme de genu sa iasa fum laughing? mersi anticipat

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă au 4 ohmi - nici o problemă. Poţi pune şi difuzoare de 10000 W, condiţia este să respecţi impedanţa ( 4 ohmi ).

| anutza94 explică (pentru Arthur):

Uite asta nu stiam merci!

| Arthur a răspuns:

Pune cum am zis şi boxe de 1000 W 4 ohmi şi dacă păţeşte ceva CD-ul tău eu răspund. Dacă impedanţa este mai mare : 6, 8 ohmi sau 16 - iarăşi casul nu va păţi nimic. Singurul impediment va fi acela că se va auzi ceva mai încet ( puterea debitată va fi mai mică pe sarcină cu impedanţă mare ).
Orlando, las-o că măcăie! Mai ai mult de studiat până să ajungi să mă poţi contrazice. Legat de boxe : nu se pun la nimereală cum zici tu - " dar nu înseamnă că dacă ai nimerit-o, poți pune ce difuzoare vrei. "
Tocmai că şi acest lucru se poate ( dar nu la nimereală ci calculat ) : legate serie, paralel, mixt poţi cupla şi 100 de difuzoare cu condiţia să respecţi prin calcul cei 4 sau câţi ohmi trebuie respectaţi la ieşirea aparatului.
Cu cât puterea difuzorului va fi mai mare, cu atât va avea de câştigat calitatea audiţiei.

| 0rlando a răspuns (pentru Arthur):

"Cu cât puterea difuzorului va fi mai mare, cu atât va avea de câştigat calitatea audiţiei." Aici ai dreptate, dar nu-mi spune tu mie că un canal de 25W duce un difuzor de 1000W, altfel ce rost ar mai avea amplificatoarele?

| Arthur a răspuns (pentru 0rlando):

Normal că " duce " dar se vor debita tot 25W şi încearcă să asculţi cei 25W pe un dif de 25W şi apoi mută aceiaşi 25 pe un dif oricât de mare şi mai stăm de vorbă. Eventual mare ca putere şi mare ca şi dimensiune.Mai mult, pe acelaşi dif de 1000W poţi cupla şi un radio receptor, să zicem, care debitează 0, 25W.
Deci pe scurt : duce!

| 0rlando a răspuns:

Nu te lua după Arthur, că nu e chiar așa.
Impedanța este importantă, dar nu înseamnă că dacă ai nimerit-o, poți pune ce difuzoare vrei.
Modelul Blaupunkt Essen cd31 într-adevăr are impedanța de 4 ohmi, dar puterea lui este de 4x25 W, poți pune pe el 4 boxe de maxim 50 W cu condiția să nu dai muzica la maxim.

| K0sti a răspuns:

Impedenata nu e totul. E vorba si de putere. Daca sunt mai mari decat puterea amplificatorului nu e problema. Daca sunt mai mici le arzi. Impedeanta la fel, daca e mai mica risti sa arzi amplificatorul. Deci trebuie corelate. Aceeasi impedanta cu cea pe care pe care o debiteaza amplificatorul, iar puterea la fel, aceeasi + un 10% pentru varfuri de semnal.