| Adrian_Rosca_2000 a întrebat:

Am un Bmw e87 si mi s-a aprins in bord martorul de ABS si DTC si becul de la frana de mana, masina poate rula sau poate ori din mers, precizez ca inca merge normal

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu ABS si DTC aprinse se poate merge, dar cu semnul exclamarii cu rosu, NU.
Verifica lichidul in primul rand, sa nu fie sub nivel. Apoi mergi la o diagnoza.
Nu e vorba ca merge "normal" sau se opreste, e vorba ca ramai fara frane.
Becurile din bord sunt impartite vag in doua categorii:
galbene - de informare, masina merge in siguranta pana la service
rosii - de avarie grava, pentru care trebuie dusa pe platforma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai dat intr-o groapă ai dereglat senzorii de frână.
Cel mai bine e să desfaci rotile si sa cureti cu peria de sarma mizeria de pe senzori.
Si nu uita să verifici lichidul de frană.
Si siguranta de senzori poate fi arsă, e cea de casetofon.