| anonim_4396 a întrebat:

Am un fiat marengo, 1, 9 Jdt. ieri seara a mers perfect azi am incercat sa plec si nu mai intra deloc in viteza,pedala ie foarte moale, nu mai ie tare cum iera,cu motorul oprit intra, dar cu motorul pornit caraie, nu stiu de la ce ar putea fi? sa fie din cauza la pompa de ambreaj? sau discul de ambreaj? dati-mi un raspuns care stie.va multumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil discul

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ai pedala moale? vezi putin la pompa de ambreiaj, este o garnitura, garnitura aia nu mai este acolo, ti-a cazut tot lichidul din pompa. cauta totusi prin seviceuri, nu stiu daca se vinde garnitura singura sau daca se gaseste, in cel mai fericit caz sa gasesti la dezmembrari pompa cu tot cu garnitura. sau poate nu este strans ambreiajul destul.

| Al99 a răspuns:

La pedala de ambreiaj ai o pompa cu piston, iar langa disc la motor ai cilindrul receptor.
Ai o garnitura care scapa si ai pierdut lichid.
Vezi daca mai ai si lichid de frana deoarece unele modele folosesc acelasi rezervor atat pentru frana cat si pentru ambreiaj.
Uita-te si vezi pe unde ai pierderi, de regula cilindrul receptor.
Cu 5 lei gasesti setul de garnituri si se inlocuiesc relativ usor.Mai greu este sa aerisesti instalatia.

| xxxulescu a răspuns:

Cu siguranta ambreajul este de vina

| gheodjgheote a răspuns (pentru xxxulescu):

Mmmmmmmmmm posibil pentru ca, o bag in viteza fara motorul pornit cind pornesc motorul cu ambreajul la fund masina pleaca din loc. inseamna ca s-a stricat discul de ambreaj banuiesc? pompa de ambreaj nu cred ca ie.dar totusi de ce a mers ieri seara si azi cind sa plec la munca canci am pornit motoru si nu mai intra in viteza!?

| roninfull a răspuns:

Daca ambreaju e mecanic, trebuie sa fie un cablu de la pedala care e rupt sau slabit, daca nu e ala e ce au zis colegi tai garnituri si pe urma ce e mai rau discu de ambreaj dar inseamna ca masina nu mai merge din loc