| Br3tanicu a întrebat:

Am un ford 1.4 benzina 2003, a stat un an jumate in parcare, l-am pornit cu cabluri a mers, dupa am inchis motorul l-am mai pornit, odata am dat sa inchid geamul electric si a murit motorul si nu mai porneste nici cu baterie noua.
Motorul invarte dar nu vrea sa porneasca.
Cablurile cu care am pornit masina erau cam improvizate si se topeau cand incercam sa o pornesc, oare care ar fi problema?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e Focus, ai pe centru, langa ceas, un led rosu care clipeste. Cand pui contactul, ar trebui sa se stinga dupa cateva secunde. Daca nu se stinge, atunci nu se dezactiveaza imobilizatorul, si trebuie pus un tester pe ea.
Daca se stinge becul, atunci verifica scanteia, apoi daca este presiune in rampa.
Cablurile de alimentare topite nu prea au cum sa afecteze masina, atat timp cat ai respectat + si -, si nu ai produs vreun scurt.
PS: verifica si toate sigurantele.