| Trandafir_Tică_1953 a întrebat:

Am un Ford focus 1, 8 TDI din 2002, pierd lichid pe la capacul de la vasul de expansiune. Care poate fi cauza deoarece acul stă la jumătate?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.8 tddi*
Verifica daca ai presiune prea mare pe instalatie; probabil ai, deci trebuie revizie la nivelul chiulasei: planare, test etansare, prezoane si garnitura noi, apoi strangere la cuplu conform manualului.
Sa nu cumva sa schimbi garnitura fara test si fara prezoane noi, ca risti sa se agraveze problema.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

1-Pur si simplu trebuie inlocuit vasul
2-Iti face presiune in instalatie deci poate ai garnitura de la chiuloasa dusa.