| Dumitrun a întrebat:

Am un Ford Kuga 2017 cu faruri halogen, faruri cu lupe si spalator de far. Nu am auto levelling, am reglare manuala cu potentiometru in bord. Pot monta niste becuri HID(xenon) legal?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tehnic, da.
Legal, nu.
Romaneste: pune boss, poate nu te cauta nimeni amanuntit. Asa am si eu rolling on the floor

| OldSoul a răspuns:

Nu, nu poti!

| Dumitrun explică (pentru OldSoul):

Dar dacă pun și un sistem self levelling?

| OldSoul a răspuns (pentru Dumitrun):

Atunci da. Daca pui self levelling si spalatoarele de far sa functioneze corespunzator, atunci ai toate motivele sa fie "legal".

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dumitrun):

Iti trebuie inclusiv faruri cu inscriptii de xenon.
Autoleveling oricum nu e compatibil cu motorasele de la farurile halogen. Iti trebuie faruri complete de xenon, nu poti ramane pe h7.
Apoi te costa cate 120 de lei un bec xenon, 800 de lei un balast.
Farurile halogen au inscriptia HC/R, cele cu xenon au DC/R.

| SoulReaver a răspuns:

Pune lupe, bat mai bine, e puțin de lucru dar rezultatul e net superior.

| Dumitrun explică (pentru SoulReaver):

Lupe am pe faza scurta.

| SoulReaver a răspuns (pentru Dumitrun):

Credeam ca nu aihappy