| TbW a întrebat:

Am un Ford Mondeo mk3 din 2002, 2.0 TDDI. Am următoarea problemă.
Nu am mai pățit până acum.
Am mers cu el 30km ( i-am dat destul de mult, am mers mai tare cu el) și cand am ajuns acasa s-a incintat motoru la 90 grade... Si cand m-am uitat in vas la antigel nu avea antigel si erau pete negre de ulei in vas... Si la pornire la rece imi scoate fum alb din esapament. Am citit un topic si zicea ca daca imi creste temperatura, am ulei in vasul de antigel si scoate fum alb poate fi de la garnitura de chiuloasa. E adevarat?

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Poate ai mers fara apa.Completeaza si vezi daca mai scade nivelul.
90 de grade este temperatura normala de functionare.
Cand ajunge la 120 sa-ti faci griji.

| kr.mdy a răspuns:

Dimineata cand e nepornita masina e rece,vezi daca ai antigelul la jumate,daca e spre minim mai completezi pana la jumate, intre min si max, daca ai pierdere de antigel e naspa rau, garnitura de chiuloasa e posibil sa se fi rupt, asta numai mecanicul constata.Nu trebuie sa stea fara antigel.

| vavitza a răspuns:

La service ar fi cel mai bine sa va spuna. Eventual un control sa vada ce e.