| BeatTheASS1234 a întrebat:

Am un Golf 4 cu care am fost plecat pe la munte cu niste prieteni si cu un coleg care a fost cu masina lui.
La un moment dat ne-am oprit sa ne mai odihnim undeva putin cam in panta, masina era bagata in viteza, am oprit motorul si am tras frana de mana; cand a venit timpul sa plecam am apasat ambreiajul ca sa pornesc motorul (frana de mana inca trasa) si cand am facut-o masina mi-a plecat la vale, am pus repede frana si am testat frana de mana...intradevar ma lasase frana de mana.
Ma rog am plecat mai departe si parca masina mea mergea mult mai bine, accelera mai bine intr-a 4-a, tragea mai puternic etc.
Ne-am oprit iar undeva pe drum drept; eu fiind incepator si neavand vreo idee despre ce are i-am spus colegului cu care eram (El le are cu masinile) si mi-a zis sa trag frana de mana si sa incerc sa ridic usor amreiajul si sa accelerez si intr-adevar masina a plecat de pe loc, mi-a zis ca nu imi tine frana de mana (Acum frana mergea, tinea masina pe loc dar creca daca eram in panta iar ceda).
Acum din moment ce imi mergea frana de mana cat de cat parca masina iar mergea cam greu, cum era inainte si m-am gandit ca are ceva de a face cu frana de mana, e posibil ca rotile mele din spate sa fie putin infranate, cablul de la frana de mana fiind putin blocat poate?
Acum frana de mana tine cat de cat si cum am zis masina parca iar trage mai greu.

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

In ce stare sunt placutele de frana pe spate? In panta nici mie nu imi tine foarte bine infranata. devina sunt placutele uzate. bine eu trebuile sa le schimb pe spate.

| codpenal2018 a răspuns:

Du-te si fă o revizie tehnică, si explica-i in mare parte nu chiar tot ce ai scris mai sus, doar ce il interezeasză mecanic, bafta.