| anonim_4396 a întrebat:

Am un golf 5 1.9 tdi 2005 90 cp iar in treapta a 2-a (doar in a 2-a) undeva din aproximativ 3000 de ture pana la 3800 urca doar turele, iar viteza nu, aceasta rămânând la 60km/h pe toată plaja de turații, dar de la 3800 pana la 4400 de turații (mai mult nu i-am dat deoarece intra pe roșu) trage de la 60km/h pana la 85 foarte repede, as putea spune intr-o secunda ceea ce chiar ma șochează.
Bate usor volanta de un an, in rest mașina nu are nici o problema.
Ați avea vreo idee care este problema sau dacă e normal? Pe mine unul ma depășește asa ceva, sa fie un furtun sau ceva?
Repet, doar in treapta a 2-a se intampla asta, in rest trage constant.
Schimburile facute mereu la timp, iar motorul se aude impecabil și merge impecabil in afara de situația de mai sus.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" urca doar turele, iar viteza nu, aceasta rămânând la 60km/h pe toată plaja de turații"

ori turometrul ori ambreajul e problema - la diagnostic mai intervine aici și urechea ta de specialist

| badpanda a răspuns:

Ambreiajul a inceput sa patineze.