| anonim_4396 a întrebat:

Am un golf 5 1.9 TDI. La o depășire in loc sa bag treapta a 4-a din a 3-a am bagat din greșeală treapta 2 la 60 km pe ora. S-a auzit foarte urat. Credeti ca s-a stricat ceva la motor sau transmisie? Menționez ca sunt începător

Răspuns Câştigător
| mayafashion29 a răspuns:

Dacă mașina mai merge și merge la fel ca înainte, nu s-a stricat nimic... e normal sa sune urat când se întâmplă asta, dar poate fi destul de grav atunci când ai o viteza foarte mare și mai faci cascadorii de genul. Practic ai pus o frână de motor, diferența dintre cele doua viteze nefiind atât de mare.
Mai exersează schimbatul vitezelor și atunci când stai pe loc, sa îți între bine in minte.