| George1337 a întrebat:

Am un Mercedes C Class 180, 1.8 benzina, 143 de cai putere. Cam cat ar consuma pe drum intins? Putin, mediu sau mult? Vreu o parere despre consumul de carburant.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un benzinar 1.8 cu o limuzina normala de 1.2-1.5 tone, are consumul undeva intre 5 si 7%.
Asta daca masina are cutie manuala, si mergi normal, sub 140km/h, iar drumul e destul de usor, si nu o 'expeditie' prin transfagarasan, cu rulota dupa tine.
Daca ai cutie automata veche, consumul poate fi si 10% extraurban.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai scoate o la drum întins și vezi

| George1337 explică (pentru suntserios):

Nu o am inmatriculata, de aceea intrebam.

| sierra1 a răspuns:

Păi dacă îl ai deja, ne-ai putea spune tu cât consumă și apoi să ne dăm cu părerea. Ce zici?

| relian a răspuns:

Bate campii turbina alalaughing auzi la el consumu este mai mare la cutiile automate, in loc sa zica invers.Deci consumul este totdeauna mai mare la cutiile manuale, la cele automate consumul este ori ca si la cele manuale ori mai scazut.La masinile noi indiferent de masina cele cu cutie automata au consumul mai mic.
Ca sa stii consumul,dar real,trebuie sa mergi cu masina, asa pe ce spune fabricantu, este nevoie de anul masinii, restul ai spus cai putere si motor, model.
Deci daca masina este buna, fara problema consumul trebuie sa fie asa cum spune fabricantu.Dar trebuie sa spui ce an este masina.De ce? In fiecare an pe masini se pun tehnologii noi,care limiteaza consumul,noxele etc.

Sa stii consuml real al masinii tale bagi benzina,umpli rezervoul,dai km la zero, si mergi asa pana aproape sa golesti rezervoru, umpli iar, vezi cati litri a intrat, te uiti cati km ai mers imparti si ala este consumul real
Poti face asta conducand in oras, apoi conducand in afara.
Acum ce spune turbina asta consum de 5 sau 7 % bate campii laughing vorbeste prostii.Vina cu anul masinii si iti zic eu exact cat consuma masina aia.
Dar trebuie sa stii cum anume se face consumul, adica ala de fabricant.Se merge doara cu soferu, nimeni altcineva in masina, cu AC off, si fara trafic, asa face fabricantu consumul.Tu daca stai in trafic o ora laughing la dreacu no sa iesi niciodata cu ce spune fabrica.Mergi in afara orasului, dar la fel daca e trafic daca tu tot pui frana intruna nu-ti va da consumul de fabrica niciodata.
Consumul unei masini depinde de cate frane pui, nu de viteza cu care mergi, nu de alte povesti.Ai pus frana dupa consumu urca de rupe, pui iar frana la fel, decu cu cat mai multe frane cu atat consumul e mai mare.
Deci vina cu anul masinii si ma uit la fabricant si'ti zic CAT AR TREBUI sa consume masina ta.

| George1337 explică (pentru relian):

2003 anul.

| relian a răspuns (pentru George1337):

Masina ce arati tu ar avea un consum de 5.9 % la drum intins si 11.4% in oras.Asta daca masina este in bune conditii, daca functioneaza bine si nu are probleme, deci o masina buna.
Dar masina ce spui tu nu este C180 este C180K.
C180 scoate doara 129hp.Aia ce ai tu de 143 cp are turbina si ala e modelul C180K.
Asta e.dar sa vezi consumul exact la masina ta,masina care nu stii exact in ce stare fnctioneaza bagi benzina,rezervorul plin,dai km la zero,,conduci la drum intins odata pana aproape sa se goleasca rezervoru,opresti bagi benzina,dar bagatu asta rezervor plin lasi pompa sa se opreasca singura,atat prima oara cat si a doua oara.
Apoi ai km parcursi si cata benzina ai bagat ultima data, imparti si ala e consumu, imparti km la cati litri ai umplut a doua oara si ai aflat exact cat consuma.
Fabricantu asa zice ca ar consuma masina aia daca ar fi in bune conditii.Dar acu depinde si de felul cum conduci, cum apesi acceleratia si cate frane pui, cum pleci de pe loc etc.

| relian a răspuns:

Maisina asta a fost fabricata numai anul 2004-2006 atat.Da si date tehnice
Viteza maxima 223 km/h
Rezervoru 62 litri
0-100 km/h in 9.7 secunde
Portbagaju 455litri
Greutate 1405 kg masina singura.
Cauciucuri 205/55/R16
si alte date care probabil nu te intereseaza.
MPI, asta ca idee adica cum este injectia, cu injectoarele in afara cilindrului, deci are un consum f bun la sistemul de injectie folosit.

| Începătorul988 a răspuns:

Pai, tu sa ne zici cat consuma

| Edmonds2342 a răspuns:

Din moment ce îl ai, de ce nu încerci tu sa vezi cât consuma?