| Mădălin_Purdă_1995 a întrebat:

Am un motor linhai de 300, i.am schimbat segmentii,dar tot nu porneste. Motorul e pus la punct, bujia da scanteie.
Din ce cauza nu porneste?

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Prima oara verifica sa nu ai bujia uda, schimb-o cu una noua, eventual cu 2-3 electrozi, verifica sa iti vina amestec corect pe la carburator, asta daca e pe carburatie, daca e pe injectie e destul de rau, apoi verifici aprinderea sa ai scanteie buna, daca aprinderea e defecta rezulta o scanteie slaba ce nu e in stare sa aprinda benzina

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns:

Asigurate ca ii ajunge benzina cum trebuie, ca reglajul este facut corect, normal n-ar trebui sa porneasca asa greu bujia o uda? daca ai cutie de viteze pe el(numai retin exact, daca au sau nu cutie de viteze)porneste-l in viteza cea mai mare(pentru cutie manuala) iar la automata(treapta care merge inainte D cred)ar trebui sa porneasca, ar mai fi o chestie daca ai cutie(sa porneasca foarte usor in masalier...iar daca tot nu vrea verifica instalatia de alimentare si marestei debitul la aer