| andrei9812 a întrebat:

Am un opel 1.7 DTI, si de la un timp se baga ulei in vasul de expansiune si nivelul de ulei este crescut, care este problema? Dau

Răspuns Câştigător
| vigome a răspuns:

Garnitura de chiuloasa arsa, sigur.
Uleiul se amesteca cu apa si intra in vasul de expansiune, fiind mai usor decit apa apare deasupra si in acelasi timp apa intra in baia de ulei, depunindu-se la fund, fiind mai grea decit uleiul. Trebuie schimbata!
Oricum treci si pe la un mecanic.

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Ori ai garnitura de chiulasă arsă, ori ai o fisură. Oricum, o să te coste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand http://www.clubopel.ro/
Este o problemă generică pentru acest tip, încearcă termoflotul (răcitorul de ulei) pentru că e puțin probabil să fie garnitura de chiuloasă fisurată