| Balan_Raul_1994 a întrebat:

Am un Opel Astra G an fabricatie 2000 motor 1.7 DTI are probleme, nu porneste, am schimbat pompa injectie, am verificat calculatorul de pe pompa de injectie pe alta masina si functioneaza, am schimbat calculatoru motor cu chip cu tot la cheie, am verificat si senzorul de turatie de pe volanta si este bun. Totusi cand dau la cheie invarte motorul dar nu iasa motorina deloc la injector. Ce problema credeti ca are?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pompa din rezervor aduce motorina pana la motor? E amorsata corect?
Vezi ca pompa are o electrovalva care taie alimentarea cand iei contactul... Identifica acea valva, si vezi daca ajunge curent la ea, cand pui contactul.
Un mecanic bun, oricum, ar fi depistat problema. Iti recomand sa-ti iei unul.

| Balan_Raul_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Opel-urile Astra cu motor de 1.7 dti nu au pompa in rezervor. E posibil sa fie de la inchiderea centralizata?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Balan_Raul_1994):

Da, exista niste kit-uri de inchidere centralizata, care blocheaza pornirea motorului.
Avea un prieten un Clio asa, trebuia sa apese un buton de pe telecomanda, inainte de a porni motorul. Altfel nu ii pornea.