| Luci003 a întrebat:

Am un Passat B6 2006, 2.0 tdi dsg 140 cp BKP.
Dimineața când o pornesc pe o distanță de câțiva km de mers se ingatuie și face socuri.
După ce se încălzește nu mai are nicio problema.
Aveți vreo părere?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu am o parere dar nu este neaparat de la asta : sonda lambda (oxigen).
S-a aprins in bord martorul check engine?
Este bine de pus pe tester si facut o diagnoza, sa vedem ce eroare da in bord referitor la ceea ce se intampla.
Evident ca poate fi de la cu totul altceva, mie asta mi-a venit in cap.
Mai curatati si voi EGR-ul, clapeta acceleratie din cand in cand.

| Luci003 explică (pentru Simpatic):

Clapeta accelerație e noua, egr curățat
Rămâne să o pun pe tester

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E foarte greu de depistat problema, dupa atat de putine informatii.
Daca la diagnoza nu apare nimic, trebuie facuta o constatare la rece, cu un mecanic.
Poate fi injector obosit (apare la diagnoza), EGR blocat, compresie mica la rece (uzura/fisuri), un senzor de turatie obosit (de la volanta), etc.

| Simpatic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Bine punctat, faptul ca a zis ca merge in socuri si pe mine m-a dus cu gandul la VOLANT dar nu la vreun senzor poribil si asta dar poate sa fie volantul zgariat, uzat.