| Caine1122 a întrebat:

Am un scuter care nu prea l-am folosit dar mergea perfect pornea din prima pedala. Pana cand am bagat benzina in el vara trecuta si am vazut ca nu mai porneste, i-am dat putin cam multa benzina din acceleratie cand incercam sa il pornesc sa fie din cauza ca am inecat motorul, tin minte ca dadea semne sa porneasca pentru cateva secunde dar pana sa apuc sa il accelerez se oprea. Ceva ajutor?

5 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Tu mai bei apa statuta timp un an? Nu, ca si-a pierdut din calitati, asa si benzina, n-o mai poti folosi! Scoate benzina veche afara din rezervor si pune-i benzina proaspata! Cumpara-i o bujie noua sau curata cu smirghel electrozii celei pe care o ai si incearca sa pornesti! Nu-l mai accelera cat timp dai la pedala este suficient sa-l accelerezi o singura data inainte de pornire! N-ar fi rau sa-i demontezi carburatorul si sa-l speli si sa-i sufli jigloarele, asa vei avea si benzina proaspata in carburator iar scuterul tau va porni mult mai usor dupa atata vreme! De altadata cand mai pui intrebari pe TPU scrie si modelul scuterului si anul de fabricatie!

| Caine1122 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Tot ceea ce am zis se intampla anul trecut vara nu acum, inca nu am ajuns in tara sa il incerc am zis asa de curiozitate sa intreb ce s.o fi intamplat daca as fi inecat motorul crezi ca s-a evaporat benzina de anul trecut pana acum?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Caine1122):

Este suficient si o jumatate de ora pentru a se evapora dar ca sa elimini benzina ce s-a acumulat in carter, din cauza ca n-a pornit, este suficient sa-i dai bujia jos si sa-i dai cateva pedale fara bujie, apoi iei bujia si ii dai un pic de smirghel intre electrozi si incerci a alta pornire!

| Elenna09 a răspuns:

Da, i-ai inecat motorul si ar trebui dus la reparat! Sper ca te-am ajutat happy Mult noroc!

| Caine1122 explică (pentru Elenna09):

Dupa un an asa crezi ca s-a evaporat benzina daca ar fi fost inecat?