| catalin2k a întrebat:

Am un scuter in 4timpi care nu mai vrea să pornească... ultima data a mers ok, asta era în urma cu vreo 2 luni. Săptămâna trecută când am vrut să-l porneșc nu o vrut să pornească..am dat la pedala de mi-au sărit capacele..Am încercat cu vreo 3 bujii (scânteie bună) și nu vrea.uda bujiile dar din cate văd, parcă le uda cu ulei nu cu benzină. Ieri am schimbat și segmenți (noi) dar la fel face..Am dat și la automat da niste rateuri când și când... Eu m-am gândit la semeringurile de la ambelaj sau cele de la chiuloasa (supape) Oare care sa fie problema?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai verificat daca ajunge benzina in motor?

| catalin2k explică (pentru Bula):

Am uitat să menționez că dacă ii bag benzina in capu pistonului pornește până ce arde acea benzină, apoi e mort.uda bujiile dar cum am zis parcă le uda cu ulei

| Bula a răspuns (pentru catalin2k):

Daca are si benzina si aprindere, atunci nu face aprinderea in momentul corect (ughiul de aprindere dereglat) sau nu se face ardere completa (undeva scapa presiunea).
Du-l la un service auto, sa se uite un mecanic priceput la el.