| PASCAALY a întrebat:

Am un scuter malaguti f 15 porneste la prima dar dupa ce se incalzeste umpic cam dupa un kilometru se ineaca si se opreste. Dupa ce sa oprit nu mai porneste pana nu se raceste. Ce ar putea avea?

4 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Schimba-i set-ul motor, piston+cilindru! Macar spune, multumesc, mai Pascal sau cum te cheama daca-ti raspunde cineva! Ai terminat motrul din doua cauze, carburatie proasta, amestec prea sarac in benzina, sau uleiul de amestec de proasta calitate. Daca ii puneai un ulei sintetic 100 %, nu ti se gripa! La motorul tau ai nevoie de Castrol 2T 100 % sintetic, Motul 800 2T 100 % sintetic, Repsol 2T 100 % sintetic, alt ulei, NU! Sper ca m-ai inteles!

| PASCAALY explică:

Multumesc dar din motor se unde se da drumul la ulei ca nu are nici un surub si nici o jorja la motor. Multumesc!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru PASCAALY):

Scuterul tau are motor in 2 timpi, nu are baie de ulei. Ungerea se face cu uleiul pe care il pui in rezervorul de sub saua scuterului.

| PASCAALY explică:

Multumesc, scuterul o ia la sfert de pedala dimineata si dupa aia se aude ceva la grupul de pe spate pe unde are pedala de pornire si se opreste o fi ceva de acolo! Multumesc