| aduadall2 a întrebat:

Am un scuter si nu am contact la el, vreau sa il pornesc. Am asa 2 fire negre, 2 fire albe, 1 verde, 1 rosu, cum fac? Daca leg plusul de la baterie cu unul dintre alea negre se topeste, daca leg cu celalalt negru se aprinde farul, daca leg cu rosu nu se intampla nimic, daca leg cu verde nimic, daca leg cu unu alb nu se intampla nimic, daca leg cu celalalt alb pot sa dau la automat, cum fac ca sa imi dea scanteie? Cdi e bun am verificat magnetou bun, am verificat releu pornire la fel, de tensiune la fel.

14 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pui tensiune pe electromotor, în paralel, si pornește. Dacă nu merge electromotor ul încearcă cu bormașina.

| aduadall2 explică (pentru Frank51):

Fara contact? sa mearga asa? si cum adica tensiune da-mi mura in gura ca eu sunt mai prost asa

| aduadall2 explică (pentru Frank51):

Bro eu nu am scanteie la bujie laughing

| 1997onur a răspuns:

Ai grija ce faci poate bubuie ăla și te faci chipsuri ))) du-te la un mecanic sau cineva care se pricepe cu adevărat la scutere și reparti

| aduadall2 explică (pentru 1997onur):

Nu bubuie bro nu am mecanic da-mi macar o idee cum sa le pun

| 1997onur a răspuns (pentru aduadall2):

Nu ma pricepe la scutere deloc mai ales la reparați nu știu cum sale legi sau sa-ti dau un sfat legat de asta nu face vreo prostie pe acolo poate îl Strici ar fi păcat cel mai bine ar fi sate duci la un mecanic ia una sfat de la el și spune-i problema pe care o ai la scuter și mai mult sigur îți da un răspuns bun și sti ce ai de făcut atuncia

| aduadall2 explică (pentru 1997onur):

Da bro dar eu nu am un mecanic prin zona ca altfel m-as fi dus nici transport nu am

| 1997onur a răspuns (pentru aduadall2):

Ma eu te intelge pe tine cu adevărat dar și dacă te iei după mine te-ai dus dreacu laughing)) pai daca eu spun legale pe toate între ele și la final arunca saltă de biof pe ele laughing)) și bagă cheia in contact laughing)) cam așa sta Streba cu bro al tău nu știu nimic legat de scutere mai ales reparați era bine dacă aveai prin apropiere pe cineva care se pricepe la mecanica și scuter atuncia era bine de tot sincer îmi pare rău cu adevărat ca nu ai un mecanic pe acolo sau pe cineva care se pricepe sa-ti dea o mâna de ajutor sa vadă ce este cu scuterul și atuncia nu mai aveai problema asta

| aduadall2 explică (pentru 1997onur):

Este ok bro mersi laughing

| 1997onur a răspuns (pentru aduadall2):

Bine bro ai grija De tine laughing)

| aduadall2 explică (pentru 1997onur):

Mersi la fel

| DaniTDCI a răspuns:

Scoate mufa de la contact si iti va porni, fa asta doar daca vrei sa il vezi pornit

| aduadall2 explică (pentru DaniTDCI):

Ie scoasa bro sunt doar firele. am asa 2 negre 2 albe 1 rosu 1 verde

| TomJerryTom a răspuns:

Ai internet, scrie modelul acelui scuter... poate găsești ceva tutoriale...
https://m.olx.ro/oferte/q-reparati-scutere/