| KocsefEduard a întrebat:

Am un scuter Yamaha XMAX 125cc - injectie.
Pana astazi, scuterul a pornit, mai greu, dar a pornit.
De cateva zile, am alimentat benzina de la Petrom de 95. La a 4 pornire a motorului, dupa alimentare, dupa ce a apucat pompa de benzina sa traga din benzina nou alimentata, incepe ca electromotorul sa invarta foarte fortat ca si cum ar fi inghetat ceva acolo, dar dupa 5 secunde in care electromotorul ori se chinuia sa invarta ori statea pe loc si abia dupa 3 secunde pornea, motorul pornea. Astazi, ma lasa in drum, respectiv cu bateria incarcata full, a invartit putin, dupa din nou s-a impotmolit si nu a mai pornit, intre timp bateria s-a descarcat. M-a ajutat ulterior cineva cu curent de la masina, dar fara folos, electromotrul dadea semne ca vrea sa invarta, dar nu reusea. Cred ca e ceva cu benzina pe care am alimentat-o sau nu stiu. Sunt si eu incepator, de 3 luni.

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Nu are legatura benzina, eu mi-am alimentat de cand ma stiu de la petrom scuterele, si in prezent masina, ce spui tu pare a fi bateria slabita sau ai vreun scurt pe undeva sau ceva iti mananca din baterie, plus ca scuterele cu alimentare pe injectie au nevoie de curentul bateriei, daca bateria e slabita si incerci sa dai la automat porneste greu, incearca sa schimbi bateria

| Eisenheim a răspuns:

Și eu am scuter, sânt jalnice, se ciupește puțin garnitura adio presiune nu mai pornește. Se arde in mers adio nu mai merge. Se duce carburatorul adio. Se dilata carterul adio. Nu primește ulei adio. Se pune praf pe generatorul de curent adio. Se uda bujia adio. Și muuuulte altele, sânt foarte sensibile și stricăcioase...

| dge18 a răspuns:

Încearcă să scoți rezervorul și să îl cureți de impurități, posibil l-ai lăsat pe 0 și a tras toată mizeria rămasă din rezervor și de asta îți face faze aiurea?