| liceu a întrebat:

Am un Seat Ibiza 1.9 Tdi. Si de cand am luat-o, nu tragea bine. Am dus-o la un service si mi-au zis ca avea defecta o chestie elctrica sau ceva de genu care nu permitea turbunei sa functioneze,(turbina era ok)dar a reparat-o si apoi a inceput sa traga mai bine dar tot insuficient pentru motorul pe care il are. Stiti ce ar putea sa fie?

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Verifica vacumurile. Eventual scoate mufa de la debimetru si vezi daca se observa diferente.

| Vvistula a răspuns:

Pai poate asa trage ea, ai condus o alta seat ibiza cu acelasi motor si tragea altfel. Poti sa te mai duci odata la service cu ea.

| FlappyXXX a răspuns:

Turbina ca turbina... dar injectoarele le-ai verificat? Daca da, cum sunt? Ar putea fi si problema asta.

| liceu explică (pentru FlappyXXX):

Am verificat tot si totul e ok.

| FlappyXXX a răspuns (pentru liceu):

Eu am o problemă asemănătoare. De un timp mașina și-a pierdut din putere, dar asta s-a intamplat intr-o zi cand de dimineata mi-a scos foarte forte mult fum, si am aflat ca e de la bujiile incandescente, c-o fi una c-o fi două, nu stiu, da le schimb pe toate.

| xerxes1 a răspuns (pentru FlappyXXX):

Nu au legatura bujiile incandescente cu trasul.
Doar cu pornirea greoaie la rece.

| eugengen1 a răspuns:

Daca e tdi...ia si tu una pe benzina ca oameni