| GabrielIulian21 a întrebat:

Am un VW golf 4 si as dori sa stiu daca se schimba airbag-ul la pasager? multumesc

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Toate airbagurile se schimba, asta daca a sarit, asa sa le schimbi aiurea nu avd de ce.La pasager ai un airbag in bord, ala daca sare se sparge bordu cu totu, deci va trebuie sa schimbi ambele bordu si airbagu.Airbagu nu face parte din bord, doar este prins acolo.La fel si pentru airbagurile de la volan, de la genunchi, daca ai, sau de la tavan daca masina are si acolo.Toate se pot schimba.

Acum,nu te gandi ca daca schimbi airbagurile si pui altele,noi sau de la o alta masina,cel mai indicat este de la alta masina,airbagu nou costa f mult,nu se mrita.Dar ce voiam sa zic? Nu te astepta daca schimbi airbagu sarit gata de acolo totu o sa fie cainainte laughing
Cand sare un airbag atunci modulu de control, sau zii mai simplu calculatorul de airbag se arde, mai exacat se arde ceva la computeru de airbag si tu daca inlocuiesti nici un alt airbag nu o sa mai fie functional, tocmai pentru ca calculaltorul care controleaza airmagurile este rau.

Acu ce faci dupa ce instalezi alt airbag? Dupa poti conduce asa, o sa stea aprins un bec de airbag la bord, daca nu te deranjeaza asta e.Probabil te deranjeaza sa vezi ala spart,depinde unde sare, daca e la volan arata urat, dar arata naspa si la pasager, dar tu alegi ce vrei sa faci.
Odata sarit un airbag restul de airbaguri nu mai sunt functionale, asta sa retii, sa stii.Deci masina va merge asa fara airbaguri functionale
Nu stiu ce zice legea in RO dar de regula airbagu nu este obligatoriu, adica legea nu te obliga sa ai airbaguri, deci poti trece inspectia si asa, asta daca nu vrei sa bagi bani.

Deci sa faci totu cum era intial, trebuie sa inlocuiesti airbagu spart si sa repari computeru de airbag.De ce zioc sa repari? Pt ca sa cumperi alt computer nu e doara aia, pe langa ca costa f scump, trebuie sa il programemzi pentru masina ta, nu merge hai ma duc la dezmembrari iau altul il pun si ala sunt, nu merge asa.
Deci computeru tau este programat deja, si se poate repara ce se defecteaza la el cand sare un airbag.Ce trebuie sa gasesti pe cineva care repara asa ceva.Eu in America am o companie care face asa ceva, repara computere de airbag, repara centuri sarite si costa putin.Nu mai trebuie sa cumperi nou si dupa sa reprogramezi.

Daca ai priceput ce am zis cam asa stau lucrurile, deci te costa ceva. Daca nu ai unde repara, atunci sa programeze computeru ala trebuie sa mergi la reprezentanta, dar asta dupa ce cumperi alt computer ori nou, ori de la alta masina, dar la care airbagurile nu au fost sarite.Deci daca ai incredere si stii sigur ca poti lua unu asa de la dezmembrari, atunci nu te costa ala prea mult, dar te costa sa'l programezi la dealer.

Acum daca este airbagu de la pasager ala din bord, trebuie sa dai bordu jos de tot, altfel nu ai cum schimba.
Scuze ca am scris asa mult, dar altfel nu am cum explica in 2 fraze.Airbagu asta din bord se schimba f usor, odata ce ai dat bordu jos.
Intra pe Youtube, scrii in engleza-how to replace airbag from passenger side -si gasesti video care iti arata pas cu pas cum dai bordu cum faci, cum pui la loc.
Cam astea sunt informatiile ce trebuie sa le stii.

| Heavenonearth a răspuns:

Da,se schimbă.La unele modele se schimbă cu tot cu bordul.